Scottish Enduros 2019 - www.scottishenduros.co.uk

 

SACU 2000 ENDURO CHAMPIONSHIP
Round 4 Grampian Ian McKenzie Memorial Enduro Teinland

Another very enjoyable and succesful event  run by John Little and his team. A damp and dreich morning greeted the riders at a muddy start. The course was revised from the previous year with the parts that cut up removed  and new parts of the track added in. A lap of 23 miles with three checks proved a test for most riders but the time provided allowed almost all riders to stay clean. There were a few tight checks to keep your speed up and the rain held off to ensure the course did not cut up too badly. At a couple of places the course was altered to keep riders out of deep ruts and the marshalls ensured everyone kept going.
Chains proved the downfall for a couple of riders with Andrew Flockhart in the Expert class breaking his and retiring. 
Malcolm Bisset made a welcome return from riding MX to provide some competition in the expert class, but it was Chris Hay who ran Derek Little closest in a close contest.
A report from John Little will follow later. See below for photos of the event - courtesy of Jim Falconer.

Grampian Motorcycle Club - Final Results

IAN McKENZIE MEMORIAL ENDURO

Teindland, Elgin 25th June 2000

EXPERTS

Place

No

Name

Bike

Start

St 1

St 2

St 3

St 4

Time

Total

Award

1

1

D Little 250 Yam

0

195

203

204

198

0

800

Premier

2

10

C Hay 125 Kawa

0

205

197

198

212

0

812

Gold

3

11

G Naismith 250 Kawa

0

214

209

201

197

0

821

Gold

4

3

M Thomson 200 Ktm

0

213

208

203

199

0

823

Gold

5

2

N Bevitt 400 H'berg

0

217

211

207

205

0

840

Gold

6

4

M Bissett 250 Honda

0

222

215

216

214

0

867

Gold

7

5

S Livingstone 300 Ktm

0

225

216

214

216

0

871

Gold

8

6

I Paterson 250 Yam

0

229

217

213

220

0

879

Gold

9

12

D Louden 250 Yam

0

223

249

214

210

0

896

Silver

10

7

M Pennycook 125 Ktm

0

238

232

233

225

0

928

Silver

11

9

D Ball 250 Yam

0

250

239

251

243

0

983

Silver

Ret

8

A Flockhart 400 Honda

0

216

218

220

0

0

654

-

CLUBMEN

Place

No

Name Bike

Start

St 1

St 2

St 3

St 4

Time

Total

Award

1

16

G Emsley 250 Gas

0

212

215

216

-

0

643

Premier

2

37

D Denton 125 Suz.

0

231

222

227

-

0

680

Gold

3

94

H Richards 200 Ktm

0

232

226

229

-

0

687

Gold

4

20

S Lafferty 250 Yam

0

238

231

223

-

0

692

Gold

5

28

J Gilroy 250 Honda

0

239

231

223

-

0

693

Gold

6

19

K Thomson 250 Honda

0

245

224

229

-

0

698

Gold

7

39

S Wooley 250 Honda

0

239

226

235

-

0

700

Gold

8

32

A Davidson 250 Kaw

0

239

234

232

-

0

705

Gold

9

15

D McCormick 400 Yam

0

233

235

239

-

0

707

Gold

10

18

R Lambourne 250 Yam

0

236

240

232

-

0

708

Silver

11

17

A Kirk 250 Honda

0

246

236

245

-

0

727

Silver

12

34

S Adams 250 Yam

0

256

255

256

-

0

767

Silver

13

29

F Barron 250 Kaw

0

273

246

262

-

0

781

Silver

14

36

J McGaff 200 Ktm

0

273

253

256

-

0

782

Silver

15

33

S Love 250 Ktm

0

274

262

269

-

0

805

Bronze

16

22

D Ramsey 125 Husky

0

267

283

272

-

0

822

Bronze

17

21

A Gordon 250 Honda

0

271

288

268

-

0

827

Bronze

18

23

R Cameron 250 Yam

20

289

270

315

-

120

1014

Bronze

Ret

24

C Armatage 125 Ktm

0

265

248

247

-

0

760

-

Ret

25

W MacGregor 250 Honda

0

-

-

-

-

-

-

-

Ret

30

S Johnston 250 Yam

0

350

371

-

-

0

721

-

Ret

31

I Wilson 250 Yam

0

374

385

-

-

0

759

-

Ret

38

R Morrison 250 Yam

0

281

-

-

-

0

281

-

Ret

40

M Anderson 125 Honda

0

279

278

-

-

0

557

-

TRIALS

Place

No

Name Bike

Start

St 1

St 2

St 3

St 4

Time

Total

Award

1

91

B Able 250 Gas

0

247

252

-

-

0

499

Premier

2

93

N Young 250 Gas

0

274

254

-

-

0

528

Gold

OVER 40

Place

No

Name Bike

Start

St 1

St 2

St 3

St 4

Time

Total

Award

1

60

J Wightman 200 Ktm

0

222

216

213

-

0

651

Premier

2

62

D Walker 200 Ktm

0

231

221

221

-

0

673

Gold

3

26

R Moir 200 Ktm

0

222

229

238

-

0

689

Gold

4

65

G Pennycook 125 Ktm

0

226

227

238

-

0

691

Gold

5

63

J Flockhart 400 Honda

0

242

243

233

-

0

718

Silver

6

61

K Donaldson 200 Ktm

20

235

235

238

-

0

728

Silver

7

27

S Peterson 200 Ktm

0

261

252

249

-

0

762

Silver

8

59

C McKenzie 250 Tm

0

292

274

284

-

540

1390

Bronze

SPORTSMAN

Place

No

Name Bike

Start

St 1

St 2

St 3

St 4

Time

Total

Award

*

85

S Palmer 220 Kaw

0

262

253

-

-

0

515

Gold*

1

86

S Calvey 250 Gas

0

275

260

-

-

0

535

Premier

2

82

T Barnett 250 Honda

0

266

271

-

-

0

537

Gold

3

84

S Gilhooley 250 Kaw

0

274

274

-

-

0

548

Gold

4

79

J Donald 250 Honda

0

281

271

-

-

0

552

Gold

5

69

A Ritchie 200 Ktm

0

262

293

-

-

0

555

Gold

6

87

A MacFie 610 Husky

0

280

280

-

-

0

560

Gold

7

81

D Donald 250 Ktm

0

283

280

-

-

0

563

Gold

8

96

R Wright 400 Honda

0

283

285

-

-

0

568

Gold

9

73

M Hume 400 Suz.

0

274

295

-

-

0

569

Gold

10

95

G Williamson 250 Honda

0

270

300

-

-

0

570

Gold

11

88

S McDonald 250 Gas

0

300

273

-

-

0

573

Gold

12

68

J Patrick 200 Kaw

0

290

287

-

-

0

577

Gold

13

78

J Goodall 250 Yam

0

297

284

-

-

0

581

Gold

14

80

G McGowan 125 Kaw

0

313

302

-

-

0

615

Silver

15

76

R Young 200 Yam

0

325

312

-

-

0

637

Silver

16

70

M Koster 577 Husky

0

321

335

-

-

0

656

Silver

17

72

J Moffat 125 Husky

0

351

328

-

-

0

679

Bronze

18

89

I Bell 200 Kawa

0

563

411

-

-

0

974

Bronze

19

58

P Baxter 125 Yam

0

444

402

-

-

1560

2406

Bronze

Ret

74

S Graham 250 Gas

0

402

0

-

-

0

402

-

Ret

71

K Oosten 250 Yam

0

277

296

-

-

0

573

-

Ret

90

P Mason 250 Yam

0

793

0

-

-

0

793

-

*No 85 is classed as Clubman although riding in Sportsman Class hence Awards calculated from No 86

SUMMARY

Started Finished Gold Silver Bronze Retired
Experts

12

11

8

3

-

1

Clubman

24

18

9

5

4

6

Trials

2

2

2

-

-

0

Over 40

8

8

4

3

1

0

Sportsman

23

20

14

3

3

3

TOTAL

69

59

37

14

8

10

elg1.JPG (98298 bytes)
Ian Paterson

elg2.jpg (60328 bytes)
Alan Davidson and F Barron

elg3.jpg (49564 bytes)
Johnnie Flockhart

elg4.jpg (74384 bytes)
Derek Little showing the form that won him the event

elg5.jpg (50300 bytes)
Alan Davidson in the woods

elg6.jpg (88743 bytes)
Derek  making a splash

elg7.jpg (42718 bytes)
Chris Hay on form in the forest

elg8.jpg (120447 bytes)
Malcolm Bisset giving it everything

Thanks to Jim Falconer for the above photos - excellent as usual      Tel 01667 493 497

 

Home Up Contents  Please e-mail comments to webmaster @ scottishenduros . co . uk