Scottish Enduros 2019 - www.scottishenduros.co.uk

 

SACU Enduro Championship 2002 Points Standing

Results courtesy of Ian Paterson  SACU Enduro Results Recorder

Points 1st place 20, 2nd place 17, 15,13,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1  Points awarded down to 15th pace.

The winner of the Clubman class and any riders within 15% of the points total will be upgraded to expert

Please report any errors to webmaster@enduro.softnet.co.uk  or contact Ian Paterson

Final Placings 2002 - 21st November

Scottish Enduro Championship 2002

Final Points Standing after 6 Rounds

Class

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Total

Wauchope

Shiplaw

Teinland

Glenfarquhar

Beef Tub

Dalry

Expert

D LITTLE

9

7

1

20

1

20

2

17

1

20

1

20

104

G NAISMITH

4

13

2

17

3

15

3

15

3

15

3

15

90

M THOMSON

2

17

3

15

5

11

6

10

2

17

2

17

87

M BISSETT

6

10

4

13

7

9

10

6

5

11

R

49

N BOYD

3

15

9

7

4

13

4

13

48

N BEAVITT

7

9

2

17

1

20

46

M PENNYCOOK

14

2

12

4

9

7

6

10

5

11

34

IAN HARKES

5

11

4

13

24

M ANDERSON

7

9

4

13

22

A LAUDER

1

20

20

K DESWERT

5

11

8

8

19

K CARRISON

6

10

7

9

19

P WATSON

6

10

8

8

18

S LIVINGSTON

10

6

9

7

13

C TREW

4

13

13

D SCOTT

8

8

8

H RICHARDS

8

8

8

T SLEIGH

10

6

6

M BELL

11

5

5

D BEAL

11

5

5

J WIGHTMAN

12

4

4

P METCALF

13

3

3

Clubman

S SCOTT

1=

20

1

20

2

17

1

20

2

17

1

20

114

J GILROY

1=

20

5

11

3

15

3

15

1

20

2

17

98

A LYNAM

8

8

5

11

10

6

6

10

4

13

4

13

61

R MCVICKER

3

15

5

11

3

15

41

R MOIR

9

7

11

6

7

9

13

3

6

10

35

A LAUDER

3

15

2

17

32

TK SPENCE

6

10

5

11

6

10

31

D MCCORMICK

10

6

4

13

5

11

30

T ANDERSON

5

11

4

13

24

J MCCLEARY

9

7

10

6

5

11

24

RICHARD NEAVES

7

9

3

15

24

G SMITH

7

9

4

13

22

RICKY MAIR

1

20

20

G HEWITSON

8

8

15

1

6

10

19

S PETERSON

10

6

15

1

13

3

8

8

18

P FERRY

15

1

9

7

6

10

18

R LAMBOURNE

2

17

17

E RENNIE

13

3

11

5

10

6

14

G SMITH

4

13

13

C STEWART

11

6

11

5

11

I PATERSON

5

11

11

S GIRVAN

5

11

11

K THOMSON

7

9

9

F WHITE

15

1

9

7

8

DAVID MACLEAN

8

8

8

S MAXWELL

8

8

8

DUNCAN BRAID

9

7

7

K CARSON

9

7

7

JOHN MCGAFF

10

6

15

1

7

C JAGLA

14

2

12

4

6

S GILHOOLEY

11

5

5

F WHITE

11

5

5

I WOOD

11

5

5

R LAURENT

13

3

14

2

5

S IRVINE

14

2

13

3

5

N ATKINSON

12

4

4

C ARMITAGE

12

4

4

D JAMIESON

12

4

4

G RAMSAY

12

4

4

A MCGOWAN

13

3

3

D JAMIESON

14

2

2

F ROSS

14

2

2

PAUL RENNIE

14

2

2

J FRANCIS

15

1

1

Class

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Result

Points

Total

Wauchope

Shiplaw

Teinland

Glenfarquhar

Beef Tub

Dalry

Over 40

A KIRK

3

15

3

15

1

20

3

17

3

15

6

10

92

D WALKER

2

17

1

20

5

11

1

20

1

20

88

H O'NEILL

1

20

4

13

4

13

2

17

4

13

76

G PENNYCOOK

2

17

2

17

6

13

5

11

3

15

73

K DONALDSON

7

9

7

9

3

15

4

15

4

13

5

11

72

A FLOCKHART

6

10

1

20

6

10

40

J WIGHTMAN

2

17

2

17

34

C MACKENZIE

5

11

OOT

0

9

7

7

9

27

A MCCONNELL

4

13

5

11

24

P RUDD

8

8

9

7

15

J HERON

10

6

8

8

14

L COUSINS

5

11

11

J FRANCIS

5

11

11

A CROCKETT

8

8

8

D MEEK

8

8

8

J BARBOUR

7

7

7

 

Home Up Contents  Please e-mail comments to webmaster @ scottishenduros . co . uk